STRAFFE HENDRIK BRUGS TRIPELBIER 9° Tadım 

STRAFFE HENDRIK BRUGS TRIPELBIER 9°


1981, Brugge şehrinde Belçikalı bira üreticilerinin “patron saint”i Saint Arnold’un hürmetine  bir sanat eseri ortaya koyuluyor.(Katolik ve Ortadoks kültüründe “patron saint”, bir milletin, bölgenin, zanaatın, bir faaliyetin,aile ve ya kişinin kutsal koruyucusu olarak kabul edilen azizler için kullanılıyor. ) Belediye başkanı, Henri Maes IV ve kızı Véronique’ya giderek Saint Arnold’un heykelinin açılışında servis edilmek üzere yeni bir bira üretilmesi isteğinde bulunuyor. Daha sonra ortaya çıkan bu ürün çok beğeniliyor ve üretimine devam ediliyor. 2008 yılına kadar aralarında Duvel Moortgat’ında bulunduğu bir kaç üretici tarafından el değiştiren Straffe Hendrik  2008e gelindiğinde bugünkü üreticisi Halve Man sahibi Xavier Vanneste tarafından satın alınıyor ve onların deyimi ile kayıp çocuk evine geri dönüyor. Çünkü Halve Man, Straffe Hendrik biralarının Brugge şehir merkezinde üretilen tek otantik tripel olduğunu özellikle vurguluyor.

Straffe Hendrik,(Strong Hendrik) güçlü Hendrik anlamına gelen adını güçlü aromaları ve yüksek alkol oranından alıyor. Üretiminde Saaz, Styrian şerbetçiotları ve 6 çeşit özel malt kullanılıyor. %9 alkol oranına ve 35 EBU acılık değerine sahip.

Tadım Notları:


Üretici:     Huisbrouwerij De Halve Maan
Tür:           Tripel
Alkol:        9 %
78/100
Görünüş: puslu altın-amber renk ,beyaz iri köpük
Koku: Tipik tripel kokusu,buğday maltı muz, narenciye, baharatsı aromalar hakim. 9 derecelik alkolün kokusu hissediliyor.
Tat/
Damak:
Kompleks tadlar. Tripel mayası, baharatsı, çiçeksi, meyvemsi tadlar yarışıyor. Ortalama gazlı ,gövde medium.
Bitiş: İlk başta alkol tadı çok yoğun hissediliyor. Fakat uzun ömürlü bir bitişe sahip, çok hoş meyvemsi bir acılık eşlik ediyor.

 

Benzer Yazılar