LA CORNE DU BOIS DES PENDUS LA TRIPLE 10º Tadım 

LA CORNE DU BOIS DES PENDUS LA TRIPLE 10º

Efsaneye göre 17. yüzyılda Fransa, Ardenne şehrinde Cornelius adında muhteşem biraları ile nam salmış bir bira zanaatçisi yaşarmış. Eşsiz biralarının tarifini herkesten saklayan Cornelius’un biralarını taklit etmeye çalışanlar olsa da kimse bu kadar iyi bira yapmayı başaramazmış.(klasik:)) 13 Şubat 1636’da Avrupa tarihinin en yıkıcı savaşlarından biri olan Otuz Yıl Savaşları bu şehri de vurmuş ve yağmacı düşman askerleri kadın,erkek,çocuk demeden çevrede yaşayan herkesi öldürmeye başlamışlar. Yakınlardaki Anlier ormanına kaçan insanlar, izini süren askerler tarafından yakalandıklarında ağaçlara asılarak katlediliyormuş. Anlier ormanı Belçika’nın güney bölgesinde La Folie ve Rodenhoff  arasında kalan alanda bulunuyormuş ve bu alanın şekli boynuzu (la corne) andırdığı için  burada asılarak katledilmiş yüzlerce insana (Pendus) ithafen bugün bu bölge “La Corne du Bois des Pendus” olarak anılıyormuş.

Cornelius’a gelirsek askerler onu bulmadan bir meşe ağacının altına tariflerini gömmeyi başarmış. Fakat bu yer kimse tarafından bulunamamış ve bu tarif bir sır olarak kalmış. Efsanenin fantastik tarafı ise buradan sonra başlıyor. O günden sonra Cornelius’un hayaleti boynundaki iple ağaçta asılı bir şekilde görünür ve şu şekilde fısıldarmış:
Kim la Corne du Bois des Pendus birasını içerken şu sözleri söylerse ölümsüzlük verilecektir:
“GLOIRE A LA CORNE, A CORNELIUS ET A TOUS LES PENDUS DU BOIS, SANTE SANS PITIE”.
Anlamlı bir çevirisini bulamadığım için ne anlama geldiğini yazamadım. Gerçi Cornelius’un Türkçe bildiğini sanmıyorum, biz yine orjinal metni okuyarak biramızı yudumlarken ölümsüzlüğe ulaşmanın tadını çıkaralım.

Benzer Yazılar