GARA GUZU MAYHOŞ Tadım 

GARA GUZU MAYHOŞ

Gara guzunun buğday, arpa maltları, biberiye ve ardıç tohumu ile tatlandırdığı 5.5 alkollü saison tipindeki yeni birası mayhoş.

Saison ve Bière de garde
Saison (Fransızca’da “sezon” anlamına gelir) zorunluluktan doğan bir bira tipi. Kış ayları çiftçiler için zorlu, çok fazla ürün yetiştirilemiyor ve çok para kazanamıyorlar,peki öyleyse ne yapabilirler? Bir önceki sonbaharın hasatından tahıl kaldıysa,  daha sıcak aylarda tüketilmek üzere tarlalarında çalışan mevsimlik işçiler için bira yapmayı tercih ediyorlar. Bière de garde de benzer bir amaca hizmet ediyor. Adı “saklamak için bira” anlamına gelen Bière de garde, iyi bira demlemek için şartların zor olduğu ancak herkesin hala susadığı çiftlik yaşamında daha sıcak aylar boyunca muhafaza edilmek üzere tasarlanmış biralardır.

Saison ve bière de garde’nin benzer geçmişleri var, ancak stil açısından biraz farklılar. Saison, solgun, yüksek karbonatlı ve süper kuru, turunçgil aromaları, iddialı maya karakteri ve Belçika’da nadiren görülen çiçeksi, topraksı şerbetçiotu zarafeti ile tanımlanır. Ancak saisonlar üretimi Belçika ile sınırlı değil; Amerikan bira üreticileri ve dünyanın dört bir yanındaki üreticiler bu tarzı da benimsemişlerdir. Son yıllarda, ABD’de siyah,imperial(güçlü), baharatlı gibi varyasyonları raflarda yerini bulmaya başladı.

Biralar dünyasında “saison” olarak adlandırılan stillerin çeşitliliğine rağmen, bira dünyası, bugün bildiğimiz tarzın büyük babası olarak genellikle sadece bir birayı kabul eder. Bu bira Brasserie Dupont’s Saison Dupont Vieille Provision, basitçe “Saison Dupont” olarak bilinir ve bira dünyasında gerçek bir klasiktir. Canlı şerbetçiotu, bazı narenciye ve elma benzeri meyve aromaları ve bibersi, mayadan türemiş bitişi ile kuru, soluk bir biradır.

Bière de garde biraz daha rafine. Güzel kizkardeşi saisonun kurnaz enerjisinden yoksun, maltsı ve serttir. Saison gibi, stilin içinde beklenenden daha fazla çeşitlilik vardır. Pale (“blonde”), amber (“ambrée”) ve kahverengi (“brune”) renk çeşitleri her biri farklı maltsı karakterlere sahiptir. Blonde versiyonlar, güçsüz, bal benzeri ve hafif karamel eğiliminde; ambrée versiyonları, daha yoğun karamel ve brune versiyonları karamel tadlarına ek olarak kızarmış ekmek ve daha kompleks malt karakterine sahiptirler. Bière de garde çoğu ale dan daha düşük sıcaklıklarda fermente edildiği için tüm versiyonlarında maya karakteri saisonlara göre daha az belirgindir.

Tadım Notları:


Üretici:     Gara Guzu
Tür:           Saison
Alkol:        5.5 %
81/100
Görünüş: Pembe ile kırmızı arası bulanık renk, beyaz ve ince köpüğe sahip
Koku: Reçetesinde çeşnilendirmek üzere bulunan ardıç tohumu,biberiye ve baharatsı maya aromları
Tat/
Damak:
Baharatsı ve çiçeksi tatlar mayadan gelen kompleks meyvemsi karakterine eşlik ediyor. gövde yoğun ve orta gazlılık.
Bitiş: Bitişte ekşimsilik ve kırmızı meyve tadları blirginleşiyor. Güçlü kompleks tadlara sahip bir bira


Benzer Yazılar