EFES BREWMASTER SERIES WHITE ALE Tadım 

EFES BREWMASTER SERIES WHITE ALE

Efes’in Brewmaster serisinin bir diğer birası white ale %5 alkol içeriğine sahip bir buğday birası. Efes’in “ben de” diyerek yaptığı ve beklentilerin altında kalan brewmaster açılımından genel olarak en beğenilen bira white ale oluyor. (En beğenilmeyeni Amber Ale sanırım).

Bu bira hangi buğday birası sınıfına girer bilmiyorum fakat şunu biliyoruz ki buğday biraları genel olarak iki sınıfa ayrılıyor. Bunlar Belçika ve Alman buğday biraları sırasıyla Witbier ve Hefeweizen olarak adlandırılıyor. Hefeweizen derin bir altın sarısı, saman rengi gibi koyu tonlara sahipken Witbier beyaz bira anlamına geliyor ve adından da anlaşılacaği gibi açık tonlara sahip. Fakat görüntünün ötesinde farklılıkların en önemlileri tadlar ve içerikte. Belçikalı Witbier’larda bulunan narenciye ve baharat notaları içeriğe kişniş veya portakal kabuğu gibi baharatların eklenmesiyle sağlanıyor. Alman Hefeweizen’daki bu tatlar eklenen elementlerden değil, mayadaki özelliklerden kaynaklanıyor.

Tadım Notları:


Üretici:     Anadolu Efes
Tür:           Witbier
Alkol:        5.0 %
60/100
Görünüş: Açık sarı renk, beyaz köpük ve bir buğday birasından en son beklediğim şeye kısa ömürlü köpüğe sahip. Aşağıda gözüktüğü gibi fotograf makinası biraz uğraştırınca fotograf çekmekte geciktim ve bir kaç dakikada hiç bir şey kalmadı
Koku: Maya, malt, meyvemsi aromalar.
Tat/
Damak:
Tatlılık ve hafif ekşilik mevcut. Orta gövde ve orta gazlılık.
Bitiş: Bitiş kısa fakat ferah ve içilesi bir bira olmuş. Brewmaster serisinin en iyisi diyebiliriz.

 

Benzer Yazılar