RITTMAYER HALLERNDORFER RAUCHBIER Tadım 

RITTMAYER HALLERNDORFER RAUCHBIER

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Rauchbier(Smoked beer) isli bira anlamına geliyor. En eski kurutma yöntemlerinden biri olan yeşil maltların açık ateş üzerinde kurutulmasıyla tüm malt taneleri isleniyor ve tadlarını biraya veriyorlar. Bu methoda ilave olarak modern çağ öncesine kadar güneş altında kurutma metodu da kullanılıyormuş. Fakat buradan bir zamanlar tüm biraların isli olduğu anlamı çıkmamalı. Tarih boyunca ekmekten bira yapımı da dahil olmak üzere bir çok malt hazırlama tekniği kullanılmış.

Açık ateş yerine ısıya dolaylı yoldan maruz bırakılarak yapılan fırınlama(kiln) yönteminin giderek yaygınlaşması 18. yüzyılda başlıyor ve 19. yüzyıla gelindiğinde neredeyse evrensel bir method haline dönüşüyor. Sonuç olarak isli biralar giderek azalıyor ve neredeyse tamamen kayboluyorlar.

Bu nadir bulunan biralardan biri de ülkemizde de satışı bulunan Rittmayer Hallerndorfer Rauchbier. 1422 yılında kurulan ve Franken bölgesinin en eski üreticilerinden biri olan Rittmayer, 2007 yılında bu bira ile European Beer Star Awards’ta altın madalya kazanmış.


Tadım Notları:


Üretici:     Brauerei Rittmayer
Tür:           Rauchbier
Alkol:        4.9 %
70/100
Görünüş: Hafif bulanık kahverengi bir renge sahip. Bardağa doldurduğu anda çok güzel bir köpük oluşuyor ve bardağın sonuna kadar eşlik ediyor.
Koku: Malt ve karamel aromaları mevcut, is kokusu çok zayıf
Tat/
Damak:
Zayıf is aromalarından sonra biraz tuzlu ve füme eti andıran güçlü tadı şaşırtıcı. İs tadına özellikle karamel ve hafif şerbetçi otu tadları eşlik ediyor. Gaz miktarı epey düşük fakat rahatsız etmiyor, yumuşak dokulu ve olması gerektiği gibi hissi bırakıyor.
Bitiş: İs ve karamel tadları damakta varlığını bir süre koruyor.

 

Benzer Yazılar