BİRA BARDAKLARI

PINT


americanpint
Pint tüm dünyada en çok tercih edilen ve en popüler bira bardağı. Sağlam ve konik yapısından dolayı üst üste yığılarak yer tasarrufu sağladığı için restoranlar ve barlar tarafından tercih ediliyor.
Kalın cam düşük sıcaklıklarda ve ani sıcaklık değişimlerinde zarar görmesine engel oluyor.

double/imperial IPA, double/imperial stout, India pale ale, brown ale, porter

 

PINT (NONIC)


pintnonic
Nonic(No nick) pint lerde Amerikan pintlerden farklı olarak ağız kısmında bir kavis bulunuyor. Bu kavis bardaklar iç içe dizildiğinde bardaklar arasında temas eden yüzeyi azaltarak sıkışmayı engelliyor ve kolayca birbirlerinden ayrılabilmelerini sağlıyor.  Aynı zamanda bardağı kavramayı da kolaylaştırıyor.

double/imperial IPA, double/imperial stout, India pale ale, brown ale, porter

 

MUG


mugBu sağlam ve kulplu bardaklar farklı şekil ve boyutlarda bulunabiliyor. Bu kadar populer olmasını geniş boyutlarına ve kulpları sayesinde kolay kullanımlarına borçlu. Kalın camı  ısı yalıtımı sağlıyor ve kulp ayrıca biranın vücut sıcaklığına maruz kalmasını engelliyor.

American pale ale, oatmeal stout, Scottish ale, Irish dry stout, English bitter

 

PILSNER


pislner
Pilsner bardakları şık görüntüsü ve pintlere göre daha küçük hacimli olmasından dolayı daha çok şişelenmiş bira servisi için tercih ediliyor. Uzun ve ince yapıya sahip pilsner bardakları bira rengini ve karbonizasyonu ön plana çıkarmakta oldukça başarılı.Aynı zamanda geniş ağız yapısı ile köpüğü uzun süre muhafaza edebiliyor.

American lager, bock, pilsner, blonde ale

 

TULIP


tulip
Belgian olarak da bilinen tulipler lale şeklini andıran ağız açıklığına sahip. Dar boyun kısmı bardağı kavramayı kolaylaştırırken aromaların ortaya çıkmasını sağlıyor. Genişleyen ağız kısmı sayesinde köpüğü daha uzun süre muhafaza ediyor.

Tripel quadropel gibi güçlü tam gövdeli biralar, Scotch ale, Belgian pale ale, Belgian strong ale, double/imperial stout

 

WEIZEN


weizen

Özellikle Alman buğday biraları için dizayn edilmiş bu bardaklar “tulip pint” bardakların uzatılmış versiyonlarına benzer. Yuvarlak üst kısım bol miktarda köpük tutmak ve aromaları yakalamak için idealdir.  Hafifçe genişleyen alt kısım ise tortuların bardağın alt kısmında tutulmasına yardımcı oluyor.

Weizenbock, wheat ale, kristalweizen, dunkelweizen

 

GOBLET / CHALICES


goblet
Goblet ve Chalice ler  geniş bir ağıza sahip ve köpüğü iyi bir şekilde muhafa ederken büyük yudumlar almanızı sağlıyor.
Goblet daha narin ve uzun saplı bir yapıya sahipken chalice ler daha kalın ve kısa saplara sahip.

Belgian IPA, dubbel, tripel, Belgian strong ale

 

SNIFTER


snifter
Bu saplı ve geniş bardaklar genellike konyak ve brandy tadımı için kullanılıyor. Konik şeklindeki ağız yapısı uçucu aromları hapsederek muhafaza ediyor. Aynı zamanda oval yapısı doldurulma aşamasında girdap oluşturarak aromların daha iyi ortaya çıkmasını sağlıyor.

Belgian dark ale, double/imperial stout, double/imperial IPA, India pale ale, saison

 

FLUTE


flute
Flute şampanyada olduğu gibi birada da renk ve karbonasyonu ön plana çıkarıyor.Aynı zamanda karbonizasyonu hızlandırarak uçucu maddelerin hızlı bir şekilde uzaklaşmasını ve  aromların daha yoğun şekilde ortaya çıkmasını sağlıyor.

Vienna lager, lambic, Flanders red ale

 

STANGE


stange

Kölsch bardağı olarak da bilinen ince ve uzun silindirik yapıya sahip stange ler genellikle az miktarda bira servisleri için 100ml ve 200ml hacme sahip olarak üretitiliyor.  Almanya’da garsonlar tarafından Kranz adı verilen tepsiyle taşınması yaygın.

rye beer, lambic, gueuze, bock, gose

 

MASSKRUG


masskrug
“Mass” Almanca “measure” dan geliyor ve 1 litre kapasiteli bira bardakları için kullanılıyor. Genellikle Oktoberfest bira festivalinde kullanılan masskrug uzun konik ve kulplu bir yapıya sahip.

 

BEER STEIN


stein
Kapaklı mug tipindeki bu bardaklarda kapak bulunuyor ve biranızı sinek ve böceklere karşı koruyor. Bu sebeble açık havada ve özellike bira festivallerinde tercih ediliyor.