ST BERNARDUS PRIOR 8 Tadım 

ST BERNARDUS PRIOR 8

Trappist biraları adını Sisterisiyen(Cistercian) tarikatına ait Fransadaki La Trappe manastırından alıyor. 1664 yılında La Trappe başrahibi manastıra bağlı sistersiyenlerin giderek liberalleştiğini düşünüyor ve tarikatın akıllarını başına toplaması amacıyla katı kurallar getiriyor. Bugün bu kuralların bir çoğu geçerliliğini yitirse de temel kural değişmiyor: Manastır ve tarikat kendi kendine yetmelidir. Ve günümüzde de sistersiyenler tüm dünyevi eşya ve maldan soyutlanıp kendini üretime,el işçiliğine ve hayır faaliyetlerine adamış insanlar olarak dini faaliyetlerine devam ediyorlar. Kendi kendine yeten manastırların üretim faaliyetlerinin bir parçası olarak Trappist biralarının üretimleri de bundan yaklaşık 400 yıl önce bu şekilde başlıyor. Günümüzde 6 sı Belçikada olmak üzere 11 manastırda üretim devam etmekte.

St Bernardus Prior 8 gibi Abbey türündeki biralar ise Trappist manastırları dışında Trappist bira stilini, bazen gelenekleri ve tarifleri taklit ederek üretilmiş biralar için kullanılıyor.  St Bernardus biralarının hikayesi iyi bir taklitten bir tık ötede gibi.  Saint-Sixtus manastırı rahiplerinin 100 yıl boyunca ürettikleri Westvleteren biralarının dini faaliyetlerini aksattıklarını düşündükleri için 1946 da üretim lisansını St. Bernardus üretimevine veriyor. Daha sonra trappist birasını korumak adına yapılan yeni düzenlemeler ile trappist manastırları dışında trapist birası yapımı mümkün olmuyor ve 1992 de üretim durduruluyor. Bugün St Bernardus, Prior 8, Pater 6 and Abt 12 gibi biraları Saint-Sixtus biralarının tariflerini koruyarak üretimine devam ediyor.


Tadım Notları:


Üretici:     St. Bernardus Brouwerij
Tür:           Dubbel
Alkol:        8 %
76/100
Görünüş:  Kahverengi renk ve hafif bronz köpüğe sahip
Koku:  Karamel, tarçın, elma ve hafif alkol kokusu
Tat/
Damak:
Baharat ve maltsı bir tatlılık dışında yoğun bir tat alamadım. Orta gövde ve yumuşak dokuya sahip. Gazlılık çok yüksek değil.
Bitiş: Bitiş tatlı ve uzun. Genel olarak biraya yoğun tatlılık ve zayıf aromalar hakim. Ratebeer da en yüksek puanlı dubbel olmasından dolayı beklentim biraz yüksekti fakat biraz hayal kırıklığı oldu

Benzer Yazılar