SCHNEIDER WEISSE TAP 5 MEINE HOPFENWEISSE Tadım 

SCHNEIDER WEISSE TAP 5 MEINE HOPFENWEISSE

Meine Hopfenweisse, Schneider Brewery’den Peter Drexler ve Brooklyn Brewery’den Garret Oliver adındaki 2 brewmaster tarafından yaratılmış. Peter, Garret’in biralarının şerbetçiotu karakterine bayılırken Garret de Peter’in biralarının zarif tadlarına hayranmış. Ve ikisi bir araya gelerek bu iki karakteristiğe de sahip bir bira üretelim demişler ve ortaya Meine Hopfenweisse ortaya çıkmış.

Schneider Meine Hopfenweisse aynı abisi Aventinus gibi bir Weizenbock ve yine abisi gibi 8.2% alkol oranına sahip. Bu birayı diğer buğday biralarından ayıran yönü yüksek şerbetçiotu ve 40 IBU acılık değeri. Normal şartlarda Alman buğday biralarında bu değer 5-20 IBU değeri arasında değişiyor.

Weissbier hakkında bir kaç tarihsel detayı, Schneider ve Weizenbock stilinin ortaya çıkış hikayesini Schneider Tap-6 Unser Aventinus ve Weissbier Hikayesi yazısından okuyabilirsiniz.


Weizenbock
 (bazı detayları önceki yazılarda atlamışım)
Weizenbock klasik weissbier ve alman bock biralarının sert karakteristiğini birlikte sunan bir buğday birası türü. Bu biralar en az %50 buğday maltı içeriyor. (Aslında alman yasaları tüm weissbier türevleri için en az 50%’yi şart koşuyor). Renkleri altın  ve amber rengi arasında değişen Weizenbocklar içeriğindeki karamelize edilmiş arpa maltları sayesinde tam gövdeye ve zengin malt tadlarına sahip olabiliyorlar. Ayrıca bu tür karanfil ve baharat tatlarını üretiminde kullanılan özel bir maya türünden alıyor. Weizenbockların bazı yerlerde diğer bocklar gibi lager olarak belirtildiğini gördüm. Fakat doğrusu bockbierlar lager iken weizenbocklar üst fermantasyon ürünü ale olduğu.

Tadım Notları:


Üretici:     Schneider Weisse G. Schneider & Sohn GmbH
Tür:           Weizenbock
Alkol:        8.2 %
85/100
Görünüş:  Puslu portakal renginde, tap 6 ve 7 de olduğu gibi beyaz kalın bir köpüğe sahip.
Koku: Çiçeksi ve kompleks meyve aromaları , özellikle ananas ve tropik meyveler hakim. İlk aşamada gelen buram buram kuru domates kokusu ilginçti.
Tat/
Damak:
Baharatlı,zengin meyvemsi tadlar , otsu şerbetçiotu karakteri. Gazlılık çok yüksek değil. Orta-tam gövedeye sahip.
Bitiş: Çiçeksi tatlar ve hafif alkol hissi mevcut. Genel olarak içtiğim en iyi buğday birası diyebilirim

Benzer Yazılar