BALTIKA RUSSIAN IMPERIAL STOUT Tadım 

BALTIKA RUSSIAN IMPERIAL STOUT

18. yüzyılın başlarında Büyük Petro Çarlık Rusyasını Batı’ya açtığında, İngiltere’de “Porter” olarak adlandırılan koyu renkli ale fırtınası esiyordu. Bu birayı tüketen işçi sınıfının adını taşıyan Porter, az miktarda kavrulmuş malt ile nispeten kolay içilen, koyu kahverengi renkli, toffee-aromalı ve yüksek miktarda tüketime uygun bir biraydı. Arthur Guinness bu fikri İrlanda’ya taşıdı.Porterın koyu kahve renkli profilini artırarak etiketine “Extra Stout” ekledi ve böylece yeni bir bira tarzı yarattı.

“Peter the Great” 1698’de İngiltere’ye yaptığı gezi sırasında stoutlara aşık oldu ve bazılarının Rusya’daki İmparatorluk bölgesine gönderilmesini talep etti. Fakat İngiltere’den Rusya’ya binlerce kilometre uzunluktaki seyehatleri esnasında biralar bozuluyordu. İngilizler çareyi alkol ve şerbetçiotu miktarını arttırmakta buldu. Sonuç, Rusya genelinde hemen bir sansasyon haline gelecek, sıcak ve karmaşıklığı olan mürekkep kadar siyah bir biraydı. “Rusian Imperial Stout” doğdu ve hızla Avrupa Rusya genelinde popüler oldu.

Baltika Russian Imperial Stuout şüphesiz bu tür için iyi bir örnek değil fakat yeri gelmişken birşeyler çevirip, yazayım dedim. Aslında kendisine bakış açım bir ülkemizde de bulunan uygun fiyatlı yüksek alkollü bir fiyat/performans birası olması ötesinde değil.

Baltika ya gelince 1990 da St. Petersburg da devlet teşebbüsü olarak kuruluyor ve daha sonra özelleştirmeler ile bugün tamamen Carlberg bünyesine geçiyor. Bir malt ve sekiz bira fabrikası ile Rusya’nın en değerli 3 markasından biri.

Tadım Notları:


Üretici:     Baltika Brewery
Tür:           Imperial Stout
Alkol:        10%
68/100
Görünüş: koyu kahverengi-siyah renk, bej renkte kalıcı kremamsı köpük
Koku: Karamel, alkol, kavruk malt
Tat/
Damak:
Karamel, kavruk malt, şerbetçiou yanında şarapsı bir ekşilik ve alkol tadı mevcut. Orta-tam gövde
Bitiş: Metalik ve hoş olmayan bir acılık. Genel olarak kötü, olmamış bir bira izlenimi bırakıyor fakat gövde, köpük ve yüksek alkol faktörleri bu birayı içilebilir kılıyor.

 

Benzer Yazılar